Mentalna higijena za životni uspeh
Higijena u mom životu je jako bitna. Kako se bavim hranom to je onda posebno istaknuto. Svako jutro kada ustanem, prvo idem pod tuš. Volim dan da počnem svež, čist i razbuđen. Odmah sam skinuo tonu svega što se nagomilalo od juče i tokom noći.
Znam dosta ljudi koji to rade i smatram da je to jedna od stvari kao preduslov za uspeh uopšte, bez obzira koliko jednostavno izgleda.
A šta je sa mentalnom higijenom? Da li se i njome bavimo i koliko? Ako se ne bavimo našim umom na adekvatan način, on se bavi nama na svoj način. To često ne ume da bude dobro.
Šta je mentalna higijena?
Kada spominjemo mentalnu higijenu, pričamo o nekom vidu „kontrole“ svog uma i načina razmišljanja. Tokom dana upijamo ogroman broj informacija i inputa, što iz okoline, što od nas samih. Prirodno te informacije filtriramo i koristimo ih za odluke koje donosimo i uglavnom iz njih gradimo emocije iz kojih delujemo. Svesno ili nesvesno, ovi procesi se odvijaju. Idealno je kada su što svesniji.
Čim kažemo da um treba kontrolisati, to mu se ne sviđa. Nikome naravno. Kao i kada želimo da držimo emocije pod kontrolom. Izuzetno nepopularno, a da ne kažemo i teško. Zašto bi neko to uopšte želeo?
Ako želimo da postignemo određene stvari u svom životu (manje kila, poslovni uspeh, kondiciju, bolje odnose) potrebno nam je znanje iz tih oblasti, tuđe iskustvo, a na kraju i sopstveno. Mi praktično reprogramiramo mozak za postizanje rezultata koje želimo.
Ako želimo da proučimo sve vezano za uspešno mršavljenje, onda čitamo takve knjige, upisujemo te kurseve i pričamo sa ljudima koji se time bave ili su prošli već kroz to. Pažljivo biramo čime ćemo da punimo glavu.
Kada se um prepuni informacijama, ume da puca, šteka i generalno radi mnogo sporije. Danas je to posebno lako (opteretiti um) sa svim informacijama koje u svakoj sekundi možemo da izvadimo iz mobilnih uređaja. Tu su kompjuteri, časopisi, radio i naravno TV koji je uvek bio nemilosrdan u davanju informacija koje ne možemo da biramo.
Jedino rešenje je upravo filtriranje svega što donosimo i čišćenje uma od svega onoga što nam ne treba.
Kako očistiti glavu
Tajna reč je „korisno“. Postoji puno informacija posebno videa (TikTok) koji su zabavni i zanimljivi, ali da li su korisni? To je pitanje samo za nas i naša moć diskriminacije će da odluči. Puno toga zabavnog će da se useli kod nas na račun korisnih stvari samo zato što je to linija manjeg otpora. Kako god odlučimo, ostaje nam puno toga ostalog što moramo da očistimo.
Kako se to radi? Postoji više stvari koje nam tu mogu pomoći, ja ću navesti nekoliko koje sam ja upotrebio i koje su bile odgovorne za moje uspehe. Vi možete naći još neke koji vam mogu pomoći.
- Izbaciti TV iz kuće – možda malo i zastareo model, ali efikasan. Ja sam se rešio svog TV-a pre 15 godina i nisam se okrenuo. Informacije koje su mi bitne mogu planski da pribavim sa drugih medija.
- Smanjiti upotrebu mobilnog uređaja – jedna od najtežih stvari danas, ali nije nemoguća. Ja sam recimo isključio sve notifikacije (sem poziva naravno) kako me ne bi uznemiravale i samo planski idem da pogledam ima li šta novo. U društvene mreže isto ulazim planski, pa onda i gledam koliko vremena provedem tamo. I to je valjda početak.
- Čitanje knjiga umesto članaka – knjige umeju značajno da smanje frekvenciju mozga. Informacije nam sporije ulaze u glavu i time stabilnije i dugotrajnije. Jako puno pametnih stvari je rečeno u knjigama i način na koji su detaljno opisane, ne može da se opiše ukratko u jednom članku.
- Meditacija – fenomenalan alat za smirivanje i čišćenje uma. Tih 10-20 min dnevno daju ogromnu moć fokusa i mira koji postaje osnova za dalje odluke i delovanja. Brže i lakše se dođe do jasnoće prioriteta što je opet preduslov za dobre i korisne odluke.
- Šetnja (idealno kroz prirodu) – ovo deluje. Skoro kao meditacija, posebno ako nema ni muzike ni razgovora, već dozvoljavamo umu da „valja“ dešavanja i filtrira. Šetnja pomogne telu i još i očvrsne um.
- Razgovor sa psihologom (ili mudrim prijateljem) – kroz razgovor izbacimo mnogo toga i čujemo sopstvene misli, još ako imamo nekoga ko ume da čuje šta mi mislimo iza reči koje izgovaramo i ume da nam da pomogne da vidimo stvari koje ni sami nismo videli… neprocenjivo.
- Slušanje i gledanje predavanja ili podkasta – fenomenalna stvar za upijanje informacije koje su nam bitne i korisne.
- Pisanje – glavni razlog zašto pišem ovaj blog je upravo ta higijena. Filtriranje informacija koje su mi bitne i upoznavanje sebe kroz to.
Naše je da izaberemo
Danas možemo da biramo čime ćemo da punimo glavu. Fora je što država, kompanije i teoretičari zavera jako žele da mi punimo umove stvarima koje su njima bitne. Zato su svi mediji prepuni svega što može biti zanimljivo, šokantno, ali nama nekorisno. Filtriranje onoga što je korisno je danas važnije nego bilo kada. Posebno ako želimo da biramo kakva će nam budućnost biti umesto da samo „surfujemo“ na onome što nam život donosi.
Naš um robuje nekome uvek. Ili će da robuje našoj viziji sebe samih i budućnosti koju želimo da ostvarimo, ili će da robuje našim traumama i uverenjima iz prošlosti, a najgore, robovaće uverenjima i potrebama koje pred nas serviraju velike moćne kompanije i ljudi.
Izbor je na nama. Koliko god bilo teško, mentalna higijena je ujedno i jedna od najvažnijih navika koje možemo i moramo da uključimo u sopstveni život. Svakodnevno.