Kako biti dosledan u 7 koraka
Da li se i vi nekada borite sa time? Ne znam osobu koja nije. Kako biti dosledan u životu, poslu, treningu, učenju… je nešto sa čime se borimo večno. Možemo usvojiti neke korake poput ovih 7 koje sam ja za sebe posložio, međutim težina toga je prisutna stalno.
Kakva je to težina?
Doslednost nam je potrebna da bi dugoročno mogli da dođemo do željenog cilja. Ona nam treba da bi konstantno imali željeni rezultat u polju o kojem pričamo (npr. dobar fizički izgled) ili u procesu učenja nečeg novog. Ona je osnovna vrednost potrebna kako bi se uvele nove navike (kratkoročan cilj) i kako bi se te navike ili rezultati održavali (dugoročan cilj).
Kada učimo nešto novo ili menjamo navike, pokrećemo borbu u sebi koja vodi do transformacije nas kakvi smo sada u nas kakvi želimo da budemo. Tu leži najveća težina jer idemo protiv sebe kakvi smo nekada bili, protiv svih navika, emocija i komfora koje su nas definisali. Pokušavamo da se iz gusenice pretvorimo u leptira.
Takođe kada imamo rezultat koji želimo, doslednost nam omogućava da ostanemo sa tim rezultatom pre nego da pustimo da „sve ode niz vodu“. Ili što bi prvi Njutnov zakon rekao:
„Svako telo ostaje u stanju mirovanja ili ravnomernog pravolinijskog kretanja sve dok ga delovanje drugog tela ne primora da to stanje promeni.“
Isaac Newton
U ovom slučaju smo mi ta sila koja uzburkava i pokušava da nas pokrene u novom pravcu.
Kako god okrenemo, doslednost je ključna je za bilo kakav razvoj i napredak u životu. Evo samo nekoliko:
- Želim da budem zdravija
- Želim bolje da izgledam
- Želim da naučim da plešem
- Želim da imam bolje odnose
- Želim da održim kondiciju
- Želim bolje da komuniciram
- Želim više da znam
- Šta god da želim…
Kako onda da razvijamo moć doslednosti?
Ja sam kroz svoj život došao do nekih 7 koraka koji su mi u tome pomogli i svaki od njih mi je dao ključnu dimenziju. Umeo sam za zaobiđem sedmu tačku, ali sam se trudio da budem dosledan i u njoj. Eto, opet ta dosadna doslednost 😉 Da vidimo onda koji su tih 7 principa.
1. Počni sa zašto
Sa sobom se treba jasno dogovoriti zašto nam je bitno to što radimo ili želimo da osvojimo. I napisati to u svesku.
„Počni sa zašto“ glasi i odlična knjiga od Simon Sinek-a koju svakako preporučujem.
Ovaj korak stoji i kao prva stvar za kvalitetno uvođenje novih navika. Uvek je važno da znamo kuda idemo. To gde idemo, definišemo na osnovu naših želja i ciljeva koje smo postavili. A onda opet treba da se preispitamo i da smo sigurni zašto želimo da idemo tamo gde smo rekli. Zašto želimo zdravlje, izgled, odnose, znanje, mir…
Odvojiti vreme za sebe da to napišemo i jasno definišemo je jedna od najvažnijih vežbi u životu. Ako „zašto“ ne rezonira sa nama unutra, znamo da to nije pravi cilj i možemo da ga menjamo. Ako pak to „zašto“ nije dovoljno jasno i duboko, nećemo imati dovoljno jaku motivaciju i ispašćemo iz ritma.
2. Obećavajte sebi doslednost u jednoj do dve stvari maksnimalno
Definisati jednu, a najviše dve stvari oko kojih obećavamo sebi da ćemo biti dosledni i to raditi dok ne pređe u naviku.
Korak po korak. U ovom slučaju je važno da se ne opteretimo sa puno novih izazova, navika ili čega god. Puno toga napravi konfuziju i u danima kada smo mentalno, duhovno ili emotivno slabi, lomi nam volju. Daj sebi obećanje koje možeš da ispuniš. Ako ne možeš 30 minuta trčanja, možda možeš 5 i to uradi. Kada male pobede krenu da se gomilaju, dolazi i veća snaga i veća moć trpljenja. Nakon nekog vremena uvidimo da je to navika i ne moramo se više toliko truditi da održimo. Tada je vreme da uvodimo druge stvari.
3. Zakaži vreme
Kada menjamo sebe, radimo protiv onoga što smo sada. To zahteva velik trud. Možemo to olakšati time što ćemo zakazati vreme i pojaviti se.
„Get up, dress up, show up“
Unknown
Ono što pomaže je da vežemo to što radimo za neku već postojeću naviku ili aktivnost. Na primer, ako treba da cedimo svako jutro limun i pravimo shake, možemo ga vezati nakon jutarnjeg tuširanja, treninga, ili neke navike koju smo već usvojili i sa kojom se ne borimo. Meni recimo ne odgovara da imam zakazano tačno vreme za nešto (npr. U 20h čitam) jer mi je raspored dosta klizan. Ali svako veče ću čitati pre spavanja, i kada sam se spremio za krevet, knjiga je već kod mene.
4. Ne slušaj svoje emocije
Jako zeznuta izjava. Inače smatram da to nije nikako dobar pristup, ali u ovom slučaju jeste. Kada menjamo sebe, izlazimo iz zone komfora. Glas u glavi će da kaže da mu se trenutno radi nešto drugo (na šta je navikao ili što mu je lakše) i bićemo besni i tužni. Reći ćemo da nismo u skladu sa sobom i da nam to u životu ne treba!
Ali to su sve zamke. Znamo kuda idemo, znamo zašto i onda nema nazad. Nakon nekog vremena, emocije se smire, navike se rode, um se složi i sve krene da teče.
Ako negativno razmišljanje iskorenimo, i zamenimo ga sa stvarima i ljudima koji nas motivišu, onda će nam biti mnogo lakše da ostanemo dosledni.
5. Oprosti i nastavi
U procesu promene ćemo da ispadamo iz ritma. Kažnjavanje sebe samo otežava, ako smo ispali za vagona, umesto patnje bolje da se obrišemo i uhvatimo sledeći. Na kraju ćemo stići na odredište svakako. Tempo je naš da biramo. Dođe dan kada ne mogu da vežbam. Kažem da je to ok, telu treba odmor, jurcam na 6 strana i jednostavno ne mogu. Sutra se bolje organizujem, uradim i idem dalje.
Doslednost je dugoročna igra, ljudski rezultat treba da je 90% a ne 100%.
6. Daj vremena, nestrpljenje je protivnik
Promene se dešavaju polako. Priroda deluje sporo, ali nemilosrdno, rezultati su uvek tu. Pošto živimo život jako brzo, želimo i brze promene. Promene su prirodne, treba im vremena. Kao što sam rekao, doslednost je dugoročna igra, ovu poentu ne mogu da naglasim dovoljno. Prirodnim lekovima treba vremena, hemija deluje odmah. Pošto igramo dugoročno, želimo prirodno. Budite uvereni u napredak.
7. Proslavi probedu!
Hvali se i jačaj svoju snagu! Zvuči egocentrično? Istina je da nam nekada treba podrška i da moramo sebi da ponavljamo kako smo super da bi dobili podsreka da budemo još bolji. Ja svima pričam kako već 6 godina svako jutro vežbam. I baš sam ponosan na to. To je za mene velika stvar! Neka svi misle da se foliram, ja sam uložio puno truda i transformacije kako bih to uspeo i drago mi je da pričam o tome. Treba paziti na ego naravno, idealno je uvek u isto vreme biti svestan svojih mana i svojih snaga.
To je to. Stvari su na kraju uvek jednostavne kada naučimo principe i razumemo sistem. Važno je odrediti prioritete i, kao što Stephen Covey kaže, krenuti na put.
„The key is not to prioritize your schedule, but to schedule your priorities“.
Stephen Covey