Kako (ni)sam naučio da upravljam vremenom
Vreme je definisano. Jasno i precizno. Da ne možemo upravljati njime sam shvatio na teži način, tako što sam beskonačno čitao knjige na tu temu i pokušavao da se organizujem kako bih postigao tonu stvari za posao, familiju i život uopšteno.
Neki životni lomovi su se pokazali tako što bitne stvari u poslu nisam uspeo da ispratim kako treba, a drugi su poslali zdravstvene probleme radi kojih sam morao da se zaustavim. Trčeći na 100 strana sam padao i dizao se, ali zapravo, dugoročno „pukao“.
U jednom takvom periodu zdravstvenih tegoba, dohvatio sam dve knjige da pokušam da se prisetim stvari iz davnih dana.
7 navika uspešnih ljudi – Stephen Covey
Osim što je cela knjiga fenomenalna i vraćam joj se često, postoji jedan prilično lep odeljak gde se on bavi upravljanju vremenom. To je deo treće navike koja kaže „Stavi glavne stvari na prvo mesto“.

Otvorio sam taj odeljak i sećanja su krenula da se vraćaju. Zapravo me je bilo sramota. Toliko sam to čitao i slušao predavanja, a opet kada nas uhvati svakodnevna akcija, svašta zaboravimo. Tako sam ja zaboravio da čovek lepo objašnjava kako vremenom ne možemo da upravljamo i da na to zaboravimo.
Ono čime možemo da upravljamo je našim prioritetima. Postoje stvari kojima moramo reći ne, kako bi napravile mesta za one kojima govorimo da. A odluku za to donosimo na osnovu prioriteta, odnosno šta je to što nam je u ovoj situaciji najvažnije.
Prioriteti moraju da postoje
Kada imate previše TOP prioriteta, zapravo nemate ni jedan TOP prioritet.
Stephen Covey
Ono što nam govori da uvek trebamo da donesemo odluku šta je najvažnije i da u skladu sa time delujemo.
Ovo mi je u mnogim situacijama spasilo život. Imao sam podeljene A, B i C zadatke (prioritete) i svaki je imao po max. 3 zadatka. „A“ zadaci su oni koje sam obećao (sebi ili drugima) i želim da ih izguram do kraja. „B“ su veoma važni koje ću gledati da uradim, ali smem da ne odradim, sa time da ću ih onda odraditi sutra. „C“ su oni koji nisu toliko hitni, ni bitni, i ok je da jednom dođu na red kada mogu.
Ovakva organizacija me je zapravo opustila, iako mi je trebalo dosta godina da se istreniram da tako živim. Preporučujem svakako da dohvati tu knjigu u ruke i pročita detaljno.

Iscelite svoje telo – Louise Hay
Sa obzirom na probleme koje sam imao, želeo sam da vidim šta Lujza misli koji je uzrok. Interesantno je bilo to što je rekla da osobe sa tim problemom previše brzo gutaju život i trče na 100 strana ko muve bez glave. Hm… Jovane jel to poznato?
Naravno, postojala je afirmacija za moj slučaj:
Postoji vreme i mesto za sve što trebam uraditi. Smiren sam.
Louise Hay
Iako tada nisam baš voleo afirmacije, počeo sam tokom dana da ponavljam sebi tu rečenicu više puta (nisam baš mogao da stanem pred ogledalo i izgovaram). Svakako sam nakon nekog vremena primetio da se malo opuštam i da se moj „controll freak“ smiruje.
Fascinantno je koliko su mi te dve stvari pomogle. Sa jedne strane sam krenuo da se opuštam u odnosu na to da treba sve živo da postignem. Sa druge strane sam postavljao prioritete i učio kako da upravljam sobom, svojim odlukama, i delovanjem.
Vremena sam imao koliko i uvek, ali sam počeo da se osećam kao da imam vremena koliko god hoću i da mogu da postignem sve. Percepcija vremena mi se promenila. Počeo sam život i sve oko njega da posmatram dugoročno umesto brzo i odmah. Nakon toga svet se usporio, a ja sam počeo da postižem više stvari nego ranije za isto vreme.
Matematika je dobra na kraju, zar ne? Dešava mi se da upadnem u frku sada i da trčim na 100 strana, ali sam mirniji, znam koji su mi prioriteti, kao i da postoji vreme i mesto za sve što treba da uradim. I zaista sam smiren.
Po meni, upravljanje vremenom ne postoji. Postoji samo upravljanje sobom, svojim prioritetima i odlukama. Tu treba biti mudar i shvatiti šta nam je najvažnije. A vremena uvek ima dovoljno, taman koliko nam treba.